Ranná erekcia a ako k nej dochádza

Ranná erekciaAk ste chlap, tak ste sa už určite stretli s fenoménom rannej erekcie, kedy sa ráno prebudíte s už stoporeným penisom. Iste ste sa pýtali, čo sa vlastne stalo, ako dochádza k rannej erekcii a či to nemôže byť príznak nejakého problému.

Vznik erekcie riadi krížový nerv, ktorý je súčasťou parasympatického nervového systému. Kým sympatický nervový systém (SNS) Vás pripravuje na priame reakcie počas bdelosti, parasympatický nervový systém (PNS) je aktívny najmä keď telo oddychuje a regeneruje sa. PNS je zodpovedný za riadenie procesov ako sú trávenie, vylučovanie odpadových látok a pohlavné vzrušenie.

Parasympatický nervový systém pracuje, keď spíte a tak ku vzniku erekcie niekedy dochádza aj počas spánku. K stoporeniu penisu a jeho následnému ochabnutiu môže dôjsť počas spánku niekoľkokrát za noc bez toho aby ste si to uvedomili.

Počas REM fázy spánku (Rapid Eye Movement Sleep) je parasympatický nervový systém viac aktívny a v tejto fáze sa človeku najčastejšie snívajú sny. Keď sú sny eroticky ladené, môžu aktivovať spúšťací mechanizmus erekcie a dokonca (najmä u mladých mužov) vyvolať ejakuláciu.

Lekári naznačili niekoľko dôvodov vzniku rannej erekcie:

  1. Niektoré časti mozgu sú počas REM fázy spánku menej aktívne, čím dochádza k neúplnej regulácii tkaniva penisu a vzniká spontánna erekcia.
  2. Ráno po prebudení je hladina testosterónu u mužov najvyššia.
  3. Erekcie počas spánku pomáhajú udržiavať schopnosť tkaniva penisu zväčšiť sa a zadržať v sebe krv na niekoľko minút.
  4. Mozog vníma fyzickú stimuláciu z okolia aj počas spánku.
  5. V spánku dochádza k vylučovaniu oxidu dusnatého do krvného obehu, čo spôsobí uvoľnenie hladkého svalstva a tiež prítok krvi do tkaniva penisu.

Nech už je mechanizmus vzniku rannej erekcie akýkoľvek, vždy súvisí s reguláciou parasympatickým nervovým systémom.

Vznik rannej erekcie je normálny v každom veku, či sa jedná o 3-ročného chlapčeka alebo o 80-ročného muža. Dokonca boli zaznamenané erekcie u vyvíjajúcich sa plodov mužského pohlavia priamo v maternici.

U mužov s erektilnou dysfunkciou ranná erekcia prezradí, či je problém s erekciou psychický alebo fyziologický. Ak sa u Vás prejavila erektilná dysfunkcia a v práci práve prežívate hektické obdobie plné stresu, ranné erekcie by v tomto prípade poukazovali na to, že fyziologicky ste v poriadku a problém je čisto psychického pôvodu.

Dosiahnutiu erekcie môžu zamedziť napríklad problémy vo vzťahu, pracovné zaťaženie alebo nesúlad pri pohlavnom styku. V týchto prípadoch pomôže vyriešenie problémov vo vzťahu, obmedzenie stresu, či konštruktívny dialóg s partnerkou alebo s odborníkom.

Priapizmus je stav, pri ktorom (niekedy bolestivá) erekcia trvá dlhšie ako štyri hodiny. Neliečeným priapizmom môže dôjsť k trvalému poškodeniu penisu. Ranné erekcie zvyčajne odoznejú skôr ako sa zobudíte. Ak často zaznamenávate dlhotrvajúce erekcie, bolo by dobré o tom informovať svojho ošetrujúceho lekára.

Napíšte reakciu