Prekonávanie strachu z intimity

IntimitaV dôvernom vzťahu vám sex poskytuje istotu, svoje potreby a city môžete vyjadriť bez strachu z odmietnutia alebo zosmiešnenia sa. Mnohí muži aj napriek potrebe blízkosti takýto pocit vo svojom vzťahu nedokážu dosiahnuť. Úprimný vzťah minimalizuje riziko vzniku erektilnej dysfunkcie vplyvom psychických faktorov a faktorov prostredia.

Ak sa chcete s partnerkou zblížiť, pokúšate sa tým zmeniť základnú črtu svojej povahy. Budete potrebovať silnú vôľu, no odmena v sexuálnom i citovom živote bude nemalá.

Vyberte si správnu partnerku alebo aspoň znížte šancu vybrať si úplne nevyhovujúcu partnerku. Ak si zvolíte vzťah, ktorý má veľkú pravdepodobnosť rozpadu, môžete tým sabotovať vlastné nádeje na úspech.

Vyhraďte si každý deň nejaký čas na rozhovor s partnerkou. Porozprávajte sa o tom, čo sa vám cez deň prihodilo a prediskutujte všetky problémy. Špeciálne sa sústreďte na veci, na ktorých vám najviac záleží a nevyhýbajte sa citovým alebo sexuálnym témam.

Povedzte partnerke aj o svojich zlých stránkach. Je ľahké niekoho zoznámiť so svojimi dobrými vlastnosťami, ale oveľa ťažšie sa odhaľujú tie črty, ktoré vás trápia a za ktoré máte pocit viny alebo sa za ne hanbíte. Týka sa to aj problémov, ktoré majú vplyv na váš sexuálny život, napríklad neschopnosť doasiahnutia erekcie, ochabnutie erekcie počas styku alebo predčasná ejakulácia. Pravú intimitu a odbúranie stresu a strachu zo zlyhania však získate priznaním práve týchto problémových oblastí.

Ukážte svoje city. Láskavý dotyk je najlepšia cesta ako prejaviť potrebu blízkosti. Ak ste nahnevaný, vyjadrite aj tento pocit, ale nie deštruktívnym spôsobom.

Dajte partnerke príležitosť, aby pre vás čosi urobila, vzdajte sa trocha svojej citovej nezávislosti. Je veľmi dôležité, aby ste vedeli o niečo požiadať. Takto dáte najavo, že máte svoje túžby a dovolíte partnerke, aby ich vyplnila.

Strávte spoločný čas pri oddychových aktivitách. Nezneužívajte výhovorky na prácu, aby ste sa vyhli spoločne strávenému času s partnerkou.

Nedištancujte sa napríklad vyprovokovaním hádky, keď cítite, že partnerka sa vám dostáva príliš blízko.

Nesústreďujte sa na partnerkine nedostatky alebo jej nepríťažlivé vlastnosti. Mohli by ste o ňu stratiť záujem práve vo chvíli, keď si začínate uvedomovať, že ste na vzťahu viac zainteresovaný, ako by ste chceli.

Možno si poviete, že horeuvedené rady je v živote ťažké aplikovať a možno máte pravdu. Keď začnete pozvoľna a vo svojom snažení vytrváte, tak to určite dokážete. Odmenou Vám bude psychická pohoda, duševná vyrovnanosť a spoľahlivá erekcia.

Napíšte reakciu