Pomáha pravidelný pohlavný styk predchádzať erektilnej dysfunkcii?

Problémy s erekciou sa síce častejšie vyskytujú u starších mužov, ale erektilná dysfunckia nie je bežnou súčasťou pokročilejšieho veku. Nedávna štúdia publikovaná v Americkom Žurnále Medicíny (The American Journal of Medicine) naznačuje, že muži medzi 55. a 75. rokom života môžu znížiť riziko erektilnej dysfunkcie, keď budú mať pohlavný styk aspoň jedenkrát za týždeň.

Táto štúdia bola uskutočnená vo Fínsku na vzorke 989 mužov po dobu 5 rokov, počas ktorých boli u mužov skúmané symptómy erektilnej dysfunkcie. Priemerný vek mužov bol 59,2 roka. Štyria z piatich mužov boli ženatí alebo žili v partnerskom vzťahu. Vyše polovica mužov mala nadváhu a takmer polovica mala aspoň jedno chronické ochorenie. Žiadny z mužov nemal pred účasťou na štúdii problémy s erekciou. Po piatich rokoch bol u mužov, ktorí uviedli že mávali pohlavný styk menej ako raz do týždňa, 2-krát vyšší výskyt problémov s erekciou v porovnaní s mužmi, ktorí mali pohlavný styk aspoň 1-krát za týždeň.

Vedci vyvodili záver, že muži vo veku od 55 do 75 rokov môžu pravidelným pohlavným stykom predchádzať vzniku erektilnej dysfunkcie. Ak patríte do tejto vekovej kategórie, určite pravidelný pohlavný styk nezanedbávajte, nakoľko tak môžete predísť prípadným problémov v budúcnosti. Pravidelný pohlavný styk aspoň jedenkrát za týždeň prospieva Vášmu fyzickému, psychickému a emocionálnemu zdraviu.

Zaujímavým zistením bolo tiež, že muži, ktorí zaznamenali menej ako jednu rannú erekciu za týždeň mali 2,5-krát vyššie riziko vzniku erektilnej dysfukcie ako muži s dvoma alebo troma rannými erekciami za týždeň. Na druhej strane, každodenná ranná erekcia u účastníkov štúdie neznížila riziko vzniku erektilnej dysfunkcie.

Štúdia sa priamo nevenovala otázke, či masturbácia pomáha udržať si schopnosť doasiahnuť erekciu. Doktor Juha Koskimaki (urológ Univerzitnej Nemocnice v Tampere, Fínsko) sa domnieva, že masturbácia pravdepodobne v tomto smere zohráva pozitívnu úlohu. Ako jeden z autorov štúdie uvádza: “zdá sa, že obe formy sexuálnej aktivity pomáhajú chrániť nervové vlákna a krvné cesty, ktorých činnosť je nevyhnutná pre dosiahnutie erekcie, a tiež pomáhajú predchádzať zjazveniu komôr vnútri penisu, ktoré sa pri formovaní erekcie napĺňajú krvou.”

Sociálnych, emocionálnych a fyzikálnych či fyziologických faktorov prispievajúcich ku vzniku erektilnej dysfunkcie je však mnoho. Riešenie problémov s erekciou u každého muža teda nebude také jednoduché, pravidelným pohlavným stykom a sexuálnou aktivitou však môžeme problémom predchádzať, prípadne prispieť k ich riešeniu.

1 Reakcia na “Pomáha pravidelný pohlavný styk predchádzať erektilnej dysfunkcii?”

  1. Igor píše:

    Naozaj velmi dobre clanky, ako aj hodnotne rady a navody (cvicenia) na odstranenie erektylnej disfunkcie. Mna vsak velmi zaujala jedna veta ohladom najdenia si takej trpezlivej sexualnej partnerky, ktora by to s chlapom absolvovala. Bolo tam napisane, ze ak si neviete takuto partnerku najst, tak v dalsom clanku sa poskytne navod. Ale ja som nijaky clanok alebo navod nenasiel. Mozno prislo k prehliadnutiu. Neviem. Kazdopadne by ma to velmi zaujimalo, ze ako sa da takato trpezliva a ochotna partnerka najst.

    Dakujem – Igor

Napíšte reakciu