Chorobné stavy a sex

Chorobné stavy a sexNa schopnosť muža dosiahnuť a udržať erekciu negatívne vplývajú niektoré chronické ochorenia. Uvádzame zoznam ochorení, ktoré zvyčajne ovplyvňujú sexuálne funkcie. V mnohých prípadoch sa môžete liečiť a negatívny vplyv ochorení na erekciu zminimalizovať. Praktické rady Vám poskytne lekár.

.
Diabetes mellitus

Cukrovka niekedy zapríčiňuje problémy erekcie, ktoré sa s pribúdajúcim vekom a s trvaním choroby zhoršujú. Pri liečbe diétou a upravením stravy sú tieto ťažkosti zriedkavejšie. Snažte sa od ochorenia psychicky odpútať, nakoľko Vaše obavy aj malý problém zhoršujú a napokon môžete skutočne stratiť záujem o sex.

.
Srdcový infarkt

Nejaký čas pred infarktom srdca a aj tesne po ňom sú problémy erekcie dosť časté. Vznikajú pravdepodobne preto, že prísun krvi do erektilného tkaniva klesá. No pôsobí najmä strach, že sexuálny styk vyvolá ďalší záchvat. Ak Vám lekár povolí mierne cvičenie, môžete aj súložiť. Zvyknite si najprv masturbovať a až potom pristúpte k sexuálnemu styku s partnerkou. Udržujte svoj sexuálny vzťah bez stresu. Nová partnerka alebo milenka vám môže spôsobiť viac starostí. Radšej sa v známom prostredí venujte partnerke, ktorej veríte.

.
Sclerosis multiplex

Pri tomto ochorení sú časté problémy s erekciou, niekedy sa stratí citlivosť penisu a schopnosť ejakulovať. V iných prípadoch sa citlivosť penisu zvýši a tak orgazmus a dokonca aj dotyk sú nepríjemné. Na vyvolanie erekcie použite priamu stimuláciu, pretože často funguje tam, kde fantázia zlyháva.

.
Artritída

Pri artritíde, ako aj iných chorobách postihujúcich kĺby, sa znižuje pohyblivosť a obmedzuje sexuálna aktivita. Milujte sa vtedy, keď máte najmenšie bolesti. Ak používate lieky proti bolesti, užite ich pol hodiny pred pohlavným stykom. Pred súložou si oddýchnite a dožičte si teplý kúpeľ. Pokúste sa objaviť najpohodlnejšiu polohu. Ak máte problémy s pohybom, vyberte polohu, v ktorej sa väčšinou hýbe partnerka. Ak však nevydržíte jej hmotnosť, použite polohu “vstupu zozadu” alebo polohu “vedľa seba”.

.
Ileostómia a kolostómia

Po týchto operáciách môžu vzniknúť erekčné problémy, príležitostné ťažkosti s ejakuláciou alebo spätná ejakulácia (do močového mechúra), a to najmä u starších mužov, ktorým odstránili rektum. Rozpaky zo svojho stavu a strach môžu zmenšovať sexuálny pôžitok. Naučte sa odhadnúť fungovanie vášho tela. Napríklad zistíte, že hodinu alebo dve po jedle by ste sa nemali milovať.
Novej partnerke o svojom stave povedzte pred prvým milovaním.

.
Úrazy chrbtice

Pri úrazoch chrbtice sa erekcia môže spomaliť. Stupeň spomalenia závisí od miesta a vážnosti poranenia. Erekciu však možno často vyvolať fyzickou alebo psychickou stimuláciou. Ejakulácia sa často stráca a aj muži, ktorí dokážu ejakulovať, môžu mať zníženú plodnosť.

Ak ste po úraze a máte čiastočnú erekciu, na jej udržanie použite akúkoľvek účinnú metódu. Ak vás partnerka priamo stimuluje, musí si uvedomiť, že penis treba stimulovať nepretržite, aby sa erekcia udržala. Pokúste sa nájsť polohu, pri ktorej ľahšie udržíte erekciu. Často najviac vyhovuje poloha, pri ktorej žena čupí krížom cez muža. S partnerkinou pomocou vsuňte penis do pošvy. Potom ho uchopte pri koreni a pohybujte ním dookola v pošve.

Ak po úraze chrbtice nemáte erekciu, nezabúdajte, že s partnerkou sa ešte stále môžete milovať pomocou úst a rúk. Možno zistíte, že citlivosť iných častí vášho tela, najmä tesne nad genitáliami vzrástla. V niektorých prípadoch sa na podporu používajú mechanické nástroje.

Napíšte reakciu