11 faktorov znižujúcich schopnosť dosiahnuť erekciu

1. Depresia: Náš mozog je často prehliadanou erogénnou zónou. Sexuálne vzrušenie začína v hlave a pokračuje smerom nadol. Depresia môže utlmiť Vašu sexuálnu túžbu a môže viesť k erektilnej dysfunkcii. Paradoxne niektoré syntetické antidepresíva môžu potláčať Vašu sexuálnu energiu a skomplikovať dosiahnutie erekcie. Antidepresíva však môžu tiež spôsobiť oddialenie dosiahnutia orgazmu, čo zasa môže byť žiadaným vedľajším účinkom u mužov s predčasnou ejakuláciou.

2. Alkohol: Môžete zvážiť či si dáte pár drinkov, aby ste sa dostali do nálady, ale pri zvýšenej konzumácii alkoholu môžete mať problémy v priebehu milostného aktu. Pravidelná konzumácia veľkého množstva alkoholu môže obmedziť Vašu schopnosť dosiahnuť erekciu – tento negatívny efekt je len dočasný.

3. Fajčenie: Okrem zužovania dýchacích ciest, rizika tvorby nádorov hrtanu a rizika vzniku rakoviny pľúc, pri fajčení dochádza k tvorbe povlaku na vnútorných stenách ciev (ateroskleróza). Povlak postupne zabraňuje prietoku krvi, čím spôsobuje problémy s cirkuláciou krvi v tele. Znížený prietok krvi vyvoláva erektilnú dysfunkciu.

4. Lieky: Problémy s erekciou môže vyvolať pravidelné a dlhodobé užívanie niektorých liekov. Zoznam bežných liekov, ktoré môžu spôsobiť erektilnú dysfunkciu, je dlhý a zahŕňa napríklad niektoré lieky na krvný tlak, lieky proti bolesti a antidepresíva. Bez konzultácie s Vašim ošetrujúcim lekárom žiaden liek svojvoľne nevysadzujte. Sexuálne problémy u mužov môžu byť tiež vyvolané niektorými rekreačnými drogami ako napríklad marihuana alebo amfetamíny.

5. Stres: Nie je jednoduché dostať sa do správnej intímnej nálady, keď ste zahltený povinnosťami doma alebo v práci. Účinok dlhodobého stresu sa môže podpísať na mnohých častiah tela (napr. vypadávanie vlasov, pálenie záhy, ťažoba na hrudi, obmedzená funkcia spúšťacieho mechanizmu erekcie). Stres sa snažte prekonať zmenami životného štýlu, ktoré podporujú zdravie a oddych, ako napríklad pravidelné cvičenie, dostatok spánku, prípadne vyhľadanie odbornej pomoci.

6. Hnev: Nahnevanie sa môže vyvolať prúdenie krvi do oblasti tváre, ale žiaľ nie do oblasti panvy. Nie je jednoduché cítiť sa uvoľnene a sexuálne vnímavo keď vo svojom vnútri zúrite, či už je Váš hnev namierený na Vašu partnerku alebo na inú osobu alebo okolnosť. Potláčaný alebo nesprávne prejavený hnev môže prispieť k problémom s erekciou.

7. Pocit úzkosti: Obavy, že nebudete schopný uspokojiť Vašu partnerku, môžu viesť až k tomu, že ju nakoniec naozaj nebudete schopný uspokojiť. Pocit úzkosti z iných oblastí života, či už pracovných alebo súkromných, sa Vám môže preniesť tiež do spálne. Jediné čo obavy a pocity úzkosti spôsobia je strach a vyhýbanie sa intímnostiam, čím sa môžete dostať do začarovaného kruhu, ktorý vnesie napätie do Vášho sexuálneho života a partnerského vzťahu.

8. Nadváha, obezita: Prebytočné kilá môžu ovplyvniť Vašu sexuálnu výkonnosť a to nielen v dôsledku zníženého sebavedomia. Obézni muži majú nižšie hladiny mužského pohlavného hormónu testosterónu, ktorý je dôležitým činiteľom pre vyvolanie sexuálnej túžby a vyvolanie erekcie. Nadváha je tiež spojená s vysokým krvným tlakom a aterosklerózou (kôrnatenie ciev), čo môže znížiť prítok krvi do penisu.

9. Negatívne sebahodnotenie: Ak sa Vám nepáči osoba, ktorú vidíte v zrkadle, je ľahké predpokladať, že Vašej partnerke sa táto osoba tiež nebude páčiť. S negatívnym obrazom samého seba Vás bude trápiť nielen to ako vyzeráte, ale tiež aký výkon podáte pri milovaní. Tento prístup môže vytvoriť pocit strachu vôbec podniknúť prvý krok, ktorý by mohol viesť k pohlavnému styku.

10. Nízke libido: Nízka pohlavná túžba nie je rovnaký jav ako erektilná dysfunkcia, ale mnoho faktorov tlmiacich erekciu môže taktiež znížiť Váš záujem o sex. Faktory ako nízke sebavedomie, stres, úzkosť, či niektoré lieky môžu znižovať aj libido. Keď sa všetky Vaše obavy istým spôsobom naviažu na milovanie, Váš záujem o sex môže prudko klesnúť.

11. Zlý zdravotný stav: Mnohé chorobné stavy môžu ovplyvniť nervy, svaly alebo prítok krvi potrebný pre vyvolanie erekcie. Medzi stavy vyvolávajúce erektilnú dysfunkciu patrí napríklad diabetes, vysoký krvný tlak, ateroskleróza, poškodenia miechy, skleróza multiplex. Chirurgický zákrok na prostate alebo močovom mechúre môže tiež ovplyvniť nervy alebo krvné cesty, ktoré sú súčasťou mechanizmu vyvolávajúceho erekciu.

Napíšte reakciu